O Kampanii

„By pamiętał każdy i powtórzyć mógł
(…) Pieśń wędrowną wzdłuż powstańczych dróg”

Przekazujemy Wam założenia Chorągwianej Kampanii Bohater.
Przed nami kilkanaście miesięcy intensywnej pracy. Mamy jednak nadzieję, że będzie ona dla nas przede wszystkim szansą na wspólne działanie, odnajdywanie nowych ścieżek, stawianie kolejnych wyzwań na naszej codziennej harcerskiej drodze, przy okazji podążania powstańczym szlakiem. Chcielibyśmy, by ta Kampania była dla Was kolejną przygodą, okazją, by nie tylko odkryć tajemnice minionych czasów, lecz przede wszystkim śmiało spojrzeć w przyszłość.
W tym czasie zamierzamy zastanowić się wspólnie nie tylko nad historią naszego regionu, ale też nad tym, co zyskać możemy sięgając do niej dzisiaj. Spróbujemy odszukać w powstańczych bohaterach te cechy, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę również współcześnie, w naszej codziennej działalności, odnaleźć wątki, które wykorzystać możemy w pracy każdego dnia. Postaramy się, by odwołując się do źródeł naszej tożsamości, przypomnieć i to, co łączy nas wszystkich tu i teraz – stworzyć z poszczególnych elementów naszych puzzli kolorową całość, bogatą naszą różnorodnością.
Mamy nadzieję, że w przygotowanych w ramach Kampanii propozycjach każdy z Was znajdzie coś godnego uwagi. Niech to będzie rzeczywiście nasza wspólna Kampania. Zachęcamy Was również do podejmowania własnych inicjatyw – od tych najprostszych do całkiem nietypowych. Szukajmy nowych możliwości i rozwiązań, snujmy plany i wprowadzajmy je w życie. Niech praca z naszymi bohaterami faktycznie stanowi dla nas przygodę.

„Nie ma cudu – to zrobimy cud!”

Kampania Bohater Chorągwi Opolskiej ZHP – „Bohaterowie Powstań Śląskich”:
I. Dla kogo?
Nasza Kampania Bohater obejmować będzie różnorodne propozycje do wykorzystania przez drużyny wszystkich pionów metodycznych. Oprócz tego w dużym stopniu opierać się będzie na pracy z instruktorami naszej chorągwi, skupiać na dostarczeniu im niezbędnych narzędzi do codziennej pracy z bohaterem. Chcielibyśmy aby nasze wspólne działania w trakcie jej realizacji przyczyniły się również do odnowienia pracy z bohaterami w drużynach, szczepach i hufcach. Chcielibyśmy aby była ona impulsem do niekonwencjonalnych działań programowych w Waszych środowiskach.

II. Kiedy?
Kampania Bohater Chorągwi Opolskiej realizowana będzie w okresie od listopada 2009 do maja 2011 roku.

III. Po co?
Żeby pokazać, że Opolska potrafi! Że my, harcerze i instruktorzy Chorągwi Opolskiej, jesteśmy w stanie połączyć się we wspólnym działaniu, razem odkrywać nieznane, podejmować wyzwania, przełamywać bariery. Tak jak powstańczy bohaterowie zjednoczyć się wokół wspólnej idei, połączyć naszą różnorodność w jedną zwartą całość. Żeby wspólnie odkrywać specyfikę naszego regionu, zobaczyć jego wyjątkowość i odnaleźć swoje w niej miejsce. Stwórzmy razem coś niepowtarzalnego, pokażmy, że razem możemy zrobić wszystko!


IV. Zadania w ramach Chorągwianej Kampanii Bohater:
1. Opracowanie strony internetowej Kampanii:
a) aktualności z przebiegu Kampanii
b) bank informacji – materiały na temat powstań śląskich, ważnych postaci, ciekawostki, materiały multimedialne (zdjęcia, mapy, piosenki)
c) bank pomysłów
* propozycje działań w ramach Kampanii dla każdego pionu
* materiały do wykorzystania przez drużynowych
* przykładowe konspekty zajęć
2. Opracowanie projektu sprawności zuchowej „Mały Powstaniec Śląski”
3. Udział w obchodach 89. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego na Górze św. Anny
4. Organizacja konferencji instruktorskiej: „Śląski Kogel Mogel wczoraj – dziś – jutro”.
5. Organizacja warsztatów dla drużynowych na temat pracy z bohaterem.
6. Opracowanie założeń chorągwianego współzawodnictwa drużyn.
7. Nawiązanie kontaktu z innymi środowiskami harcerskimi czy instytucjami noszącymi imię Bohaterów Powstań Śląskich.
8. Organizacja integracyjnego rajdu historycznego dla kadry instruktorskiej chorągwi.
9. Ustanowienie cyklicznej nagrody chorągwianej dla instruktorów promujących wartości związane z bohaterem chorągwi.
10. Przeprowadzenie akcji promocyjnej związanej z Bohaterami Powstań Śląskich.

Do ściągnięcia: —> klik <—