90 lat temu…Dokładnie 90 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie - jeden z najważniejszych (i co bardziej istotne - zwycięskich) powstańczych zrywów w historii Polski. Dokładnie 90 lat temu powstańcy ruszyli do walki - o swoją tożsamość, możność decydowania o sobie, możliwość życia w granicach odradzającego się państwa polskiego. W jednym szeregu stanęli żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego i ludność cywilna, mieszkańcy wszystkich części Śląska i ochotnicy z innych rejonów kraju. Dokładnie 90 lat temu Śląsk po raz trzeci stanął do walki i wreszcie zwyciężył - silny determinacją i wytrwałością w tej walce, odwagą w wierności własnej tożsamości, jednością pomimo różnic.

Za blisko trzy tygodnie spotkamy się na Złazie na Górze św. Anny, by wspólnie uczcić te wydarzenia sprzed 90. lat i poszukać wzorów i inspiracji dla dzisiejszych postaw i kierunków działania również pośród bohaterów tamtych czasów. Postarajmy się odnaleźć w nich to, co sprawiło, że właśnie im się udało; że III Powstanie Śląskie przeszło do historii jako jedno z tych nielicznych polskich powstań, które zakończyło się sukcesem. Postarajmy się, patrząc na śląskich powstańców, stawiać sobie coraz wyżej poprzeczkę. Nie iść na łatwiznę, porzucić myślenie schematami, nie zrażać się niepowodzeniami, ale wyciągać wnioski i doskonalić nasze działania - aż do “zwycięstwa”. A przede wszystkim - postarajmy się połączyć we wspólnej idei i działaniu - pamiętając, że wszyscy mamy ten sam cel.


W 90. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego chcielibyśmy życzyć nam wszystkim, abyśmy w naszej codziennej pracy z bohaterem (i nie tylko) i odkrywaniu naszego regionu znajdowali radość, pasję, świeże spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.

Do zobaczenia na Górze św. Anny!!!

Komenda Złazu “21:05/90″

Dodaj komentarz

Aktualny dzień miesiąc rok *