Archive for the ‘Informacje’ Category

Złaz za nami!!!

złazTrzy wspólnie spędzone dni, blisko 300 uczestników z 9 hufców, udział w uroczystościach z udziałem Prezydenta RP. Popołudnie pełne różnorodnych zajęć, wieczory spędzone na grze fabularnej i koncercie, a na koniec 100 lampionów wypuszczonych hen heeen, do nieba. Za nami Złaz Chorągwi na Górze św. Anny. W ciągu ostatnich dni mieliśmy okazję, by wspomnieć bohaterów III Powstania Śląskiego i wydarzenia sprzed 90. lat, ale też bliżej poznać się w gronie środowisk harcerskich z całej chorągwi, obudzić w sobie nowe pasje i radość ze wspólnego działania.

Read the rest of this entry »

Wyniki konkursu przedzłazowego

powstancyW ramach zadania przedzłazowego mieliście dotrzeć do wybranych, nieznanych postaci - bohaterów powstań śląskich i w różnej formie przedstawić ich historię. Niedługo postaramy się zamieścić tutaj efekty Waszych poszukiwań i pracy - tymczasem przedstawiamy wyniki konkursu (nagrody zostały wręczone na Złazie):

- wyróżnienie - dla patrolu “Ad Astra” z Hufca Kędzierzyn-Koźle
- wyróżnienie - dla patrolu “Impas” z Hufca Kędzierzyn-Koźle
- II miejsce - dla patrolu “Fatum” z Hufca Kędzierzyn-Koźle
- I miejsce - dla pGZ “Leśne Elfy” z Hufca Kędzierzyn-Koźle
- I miejsce - dla połączonych patroli “Szarańcza” i “Skarabeusz” z Hufca Krapkowice

Gratuluję pomysłowości i dziękuję wszystkim patrolom, które zaangażowały się w wykonanie zadania przedzłazowego za włożoną pracę.

Zgłoszenia (prawie) zamknięte!Do złazu pozostały już tylko niecałe 2 tygodnie! W piątek minął termin zgłoszeń na imprezę. Dotychczas zgłosiło się 129 osób z 5 hufców. Czekamy jednak na ostatnich (”wstępnie” zgłoszonych) spóźnialskich - i coraz bardziej zbliżamy się do okrągłych 200 osób:)!

Jeśli reprezentacja Waszej drużyny/hufca chciałaby jeszcze wziąć udział w złazie - w całej imprezie, bądź tylko w jej sobotniej części - prosimy o kontakt! Postaramy się, aby dla każdego chętnego znalazło się miejsce.Na pewno na Górze św. Anny spotkamy się z patrolami:

Read the rest of this entry »

90 lat temu…Dokładnie 90 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie - jeden z najważniejszych (i co bardziej istotne - zwycięskich) powstańczych zrywów w historii Polski. Dokładnie 90 lat temu powstańcy ruszyli do walki - o swoją tożsamość, możność decydowania o sobie, możliwość życia w granicach odradzającego się państwa polskiego. W jednym szeregu stanęli żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego i ludność cywilna, mieszkańcy wszystkich części Śląska i ochotnicy z innych rejonów kraju. Dokładnie 90 lat temu Śląsk po raz trzeci stanął do walki i wreszcie zwyciężył - silny determinacją i wytrwałością w tej walce, odwagą w wierności własnej tożsamości, jednością pomimo różnic.

Read the rest of this entry »

Zadanie przedzłazowe - konkurs!!!

“Opowiedzcie wiatry dymne i płomienne
O tych latach głośnych co jak salwy trzy…”

śpiewał R. Riedel o powstaniach śląskich. I o ludziach, którzy stali się ich bohaterami, choć “byli tak zwyczajni, że aż żal“. Właśnie im poświęcone będzie nasze zadanie przedzłazowe.  Bo choć o samych wydarzeniach, które miały miejsce na Śląsku 90. lat temu mówi się teraz sporo, to o postaciach, które je tworzyły, ich złożonych historiach, wiemy wciąż niewiele. Dlatego chcemy skłonić Was do poszukiwań w swojej najbliższej okolicy osób i miejsc, związanych z powstaniami śląskimi.

Ogłaszamy konkurs na najlepszą prezentację, przygotowaną w ramach zadania przedzłazowego! Efekty Waszych poszukiwań zostaną zaprezentowane podczas Złazu na wystawie na Górze św. Anny. Na autorów najlepszych prezentacji czekają nagrody!

Poniżej informacje o zadaniach dla gromad i drużyn poszczególnych pionów metodycznych.

Read the rest of this entry »

Regulamin Złazu!

regulaminPoniżej zamieszczamy regulamin Złazu oraz kartę zgłoszenia.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 6 maja br. - przypominamy jednak, że w tym terminie mieści się też zadanie przedzłazowe! A ono nie zajmie Wam 5 minut ;)

Nie czekajcie na ostatnią chwilę - zgłoście się już teraz (zadanie możecie dosłać później).

Regulamin

Karta zgłoszenia

Witamy!!!

Witamy na stronie poświęconej obecnie przede wszystkim Złazowi Chorągwi. Z racji “historycznej” okazji, jak i kampanijnego “rodowodu” tej strony, znajdziecie tu również bank informacji na temat bohaterów powstań śląskich i inspiracji do działań związanych z historią i współczesnością naszego regionu.
Zapraszamy!!!

21:05/90 – zapraszamy na Złaz!!!

Blisko, coraz bliżej. Już niedługo pierwsza w tym roku okazja do spotkania w gronie środowisk harcerskich z całej chorągwi – a może i nie tylko.

Zaczynamy nieco historycznie – choć z licznymi odniesieniami do dnia dzisiejszego. Blisko 90. lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie –jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii regionu. Jego największa bitwa rozpoczęła się 21 maja w rejonie Góry św. Anny. Dokładnie 90 lat później w tym samym miejscu spotkamy się i my – aby przypomnieć sobie tamte wydarzenia i ich bohaterów, ale przede wszystkim spojrzeć przed siebie – razem szukać współczesnych pól do działania, odkrywać perspektywy na przyszłość, radośnie i twórczo połączyć się we wspólnym działaniu. Nie będziemy zatrzymywać się tylko na wydarzeniach historycznych – wręcz przeciwnie, chcemy szukać świeżości i inspiracji. Bo „rocznice należy święcić nie wspomnieniem, ale postanowieniem nowych czynów”.

20 maja wyruszymy zatem na trasy po powstańczych śladach, by ostatecznie spotkać się na Górze św. Anny podczas wspólnych zajęć, gier i warsztatów, a także wziąć udział w rocznicowych obchodach 21 maja.

Read the rest of this entry »